Urządzenia chłodnicze w gastronomii. Jak dobrze wybrać?

Przechowywanie produktów na zapleczu kuchennym to prawdziwe wyzwanie. Szczególnie jeśli chodzi o te produkty, które wymagają niskiej temperatury. Pierwsza lepsza lodówka z marketu nie zawsze wystarczy. Często przy wykorzystaniu takiego urządzenia, następnego dnia warzywa stają się nieapetyczne. A chcemy przecież, aby jak najdłużej wyglądały jak prosto z ogrodu.

Najważniejszym zadaniem urządzeń, o których mowa w tym artykule jest przechowywanie łatwo psujących się artykułów spożywczych. Dzięki chłodzeniu możemy zachować produkty w idealnym stanie świeżości. Ważne jest tutaj zachowanie ich smaku, koloru i wartości odżywczych. W niższej temperaturze spowalnia proces psucia się produktów. W zależności od nastawionej temperatury czas życia produktów ulega wydłużeniu nawet o kilka miesięcy. Urządzenia chłodnicze są zatem niezastąpione w profesjonalnej kuchni, tak samo, jak nie wyobrażamy sobie życia bez nich w kuchni domowej.

Szafy chłodnicze

Lodówka w restauracji fachowo nazywa się szafą chłodniczą. Można też zakupić szafy mroźnicze oraz takie, które łączą obydwie funkcje – czyli chłodniczo-mroźnicze. Profesjonalne szafy chłodnicze mają trochę większy zakres regulacji temperatury niż zwykłe lodówki. Na przykład w szafie chłodniczej mamy możliwość regulacji temperatury w zakresie 0-15oC a nie od 2 do 8oC. Szafy mroźnicze możemy natomiast regulować w zakresie -14 do -28oC, podczas gdy w standardowych zamrażarkach jest do od -6 do -26oC.

Przy wyborze szafy zastanówmy się czy powinna ona mieć drzwi przeszklone czy nie. Pozwala to na zachowanie organizacji pracy. Już na pierwszy rzut oka widać, co w danej szafie się znajduje. Druga zaleta to oszczędność energii. Nie musimy otwierać szafy, aby sprawdzić co w niej się znajduje. A jak wiadomo każde otwarcie lodówki powoduje zmianę temperatury w jej wnętrzu a przez to zwiększone zapotrzebowanie na moc w celu obniżenia temperatury, po jej otwarciu.

Inną ważną cechą jest standaryzacja. Profesjonalne szafy chłodnicze posiadają odpowiednie prowadnice, przystosowane do rozmiarów pojemników GN. Dzięki czemu przechowywanie jest jeszcze prostsze.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie szafy chłodniczej i mroźniczej?

Poniżej przedstawiamy listę cech, o których warto pamiętać i porównać podczas wyboru szafy chłodniczej:

1. Pojemność – Można przyjąć, że im większa szafa tym lepiej. Bardzo ważne, abyśmy wiedzieli ile litrów lub kilogramów produktów jest wstanie pomieścić szafa i porównać to z naszym zapotrzebowaniem
2. Wymiary – Sprawdzajmy wymiar szafy a w zasadzie miejsca na zapleczu, które możemy dla niej wygospodarować.
3. Klasa energetyczna – Ten parametr mówi nam o tym ile prądu zużywa szafa. Np. szafa oznaczona klasą energetyczną A+++ będzie zużywała najmniej prądu, co będzie bardzo efektywne. Może się jednak zdarzyć, że koszt jej zakupu będzie kilkukrotnie wyższy od tej z niższą klasą energetyczną i w okresie jej użytkowania oszczędności na wykorzystaniu prądu nie przewyższą oszczędności na koszcie zakupu szafy.
4. Klasa klimatyczna – Parametr określający zakres temperatury oraz wilgotności otoczenia, w jakich powinna pracować szafa. Warto tutaj zwrócić uwagę na to czy szafa będzie stała w kuchni czy też w zimniejszej piwnicy.
5. Poziom hałasu – Parametr określa natężenie dźwięku, z jakim pracuje urządzenie. Im mniej decybeli, tym bardziej cicha praca szafy.
6. Funkcje dodatkowe i opcje modyfikacji – Podczas wyboru szafy zwróćmy uwagę na dodatkowe cechy urządzeń, które może zaproponować producent. Bardzo przydatną funkcją jest np. nożne otwieranie drzwi. To bardzo przydatna cecha zwłaszcza w gastronomii, kiedy mamy zajęte obydwie ręce, to łatwiej otworzyć szafę nogą.

Nowe standardy chłodnictwa

Dora Metal wprowadziła na rynek dwa nowe modele szaf chłodniczych i mroźniczych: STANDARD PLUS i PREMIUM oraz zmodyfikowała swoją podstawową wersję szaf – STANDARD. W nowych rozwiązaniach postawiono na jakość zastosowanych materiałów, ergonomię oraz łatwość użytkowania. W szafach zastosowane zostały agregaty o podwyższonej wydajności. Schładzanie z temperatury +20oC do temperatury +3oC zajmuje około 2 godziny przy masie 65 kg produktów lub 4,5 godziny przy 150 kg produktów.

Linia Standard to najbardziej klasyczna szafa chłodnicza. Szafy z tej serii wyposażone są w metalową ramkę na prowadnice oraz izolację z pianki poliuretanowej o grubości 50 mm. Zastosowano w nich wydajny czynnik chłodniczy R134 (nie zawiera atomów chloru, dlatego nie ma ujemnego wpływu na warstwę ozonową). W odnowionej linii Standard zastosowany został nowoczesny sterownik elektroniczny z funkcją ECO. Zaprojektowany został tak, aby jego obsługa była bardziej intuicyjna, a praca łatwiejsza.

Funkcja ECO została zastosowana również w liniach Standard Plus oraz Premium. Funkcja ta pozwala na zaoszczędzenie energii przy zaprogramowanych podstawowych parametrach pracy urządzenia. Pozwala to zaplanować i monitorować pracę urządzenia.

Nowe szafy zostały także wyposażone w alarm otwartych drzwi. Często zdarza się, że drzwi od szafy nie zostały do końca zamknięte, co może spowodować podwyższenie temperatury wewnątrz komory i grozi szybszej utracie świeżości produktów. Przed takimi zdarzeniami chroni właśnie alarm otwartych drzwi.

Kolejna innowacja, jaka została zastosowana w celu zapobiegania problemom z otwartymi drzwiami jest zawias z samodomykaczem. Wystarczy delikatnie trącić drzwi, a zawiasy drzwi zamkną się samoczynnie.

Dodatkowo w szafach z linii Standard Plus oraz Premium została zastosowania nowoczesna technologia oraz zmieniony, atrakcyjny wygląd. Do szaf został wprowadzony czynnik chłodniczy R290 (nie wpływa on niszcząco na warstwę ozonową i ma znikomy wpływ na efekt cieplarniany), który jest wydajny i zagęszczony. Pozwala to na oszczędności w zużyciu energii, redukując przy tym poziom hałasu.

Zastosowany został również sterownik elektroniczny z dotykowym panelem zwiększający wygodę w użytkowaniu. Agregat na monobloku umieszczony poza komorą oraz uchylny panel przedni znacznie ułatwiają prace konserwacyjne jednostki chłodniczej, czyszczenie parownika oraz naprawy agregatu.

Szafy wyposażone są w automatyczny system rozmrażania i odparowywania skroplin. Dzięki takim rozwiązaniom wewnątrz szafy nie tworzy się szron oraz lód. Pozwala to uniknąć kłopotliwego oblodzenia wnętrza. Zalety szaf Dora Metal to szybkie schłodzenie i bezproblemowe utrzymanie zadanej temperatury wewnątrz urządzenia przy warunkach otoczenia do temperatury +32oC i względnej wilgotności powietrza do 60%. Konstrukcja szaf chłodniczych ułatwia czyszczenie urządzeń, tym samym pozwala zachować odpowiednie standardy higieny w miejscach ich użytkowania.

Podsumowując, zakup szafy chłodniczej lub mroźniczej to niecodzienna inwestycja. Warto sobie ją dokładnie przemyśleć i skonsultować z ekspertem. Jeśli podczas czytania artykułu pojawiły się w Twojej głowie pytania lub problemy, albo jeśli planujesz zakup szafy do swojego lokalu – skontaktuj się z naszym ekspertem. Zostaw swoje dane poniżej – skontaktujemy się z Tobą.


Podobał Ci się ten artykuł?

Potrzebujesz sprzętu do Twojego lokalu? Porozmawiaj o tym z nami. Zostaw poniżej swoje dane kontaktowe. Odezwiemy się i porozmawiamy o Twoich problemach.

One Reply to “Urządzenia chłodnicze w gastronomii. Jak dobrze wybrać?”

Comments are closed.