Skończyłeś szkołę gastronomiczną i co dalej?

Jeśli skończyłeś już szkołę i jesteś dumnym absolwentem gastronomika lub innej podobnej szkoły, która przygotowywała Cię do pracy w gastronomii, pewnie zastanawiasz się co zrobić dalej? Przede wszystkim musisz pamiętać, że to dopiero początek Twojej drogi. Nie osiadaj na laurach, nie jesteś jeszcze Gordonem Ramsayem. Zresztą, jeśli go znasz, to wiesz, że on oraz inni wybitni szefowie uczą się dalej przez całe swoje życie.

Krótko mówiąc – niezależnie na jakim etapie swojej kariery zawodowej jesteś – traktuj go tak, jakbyś był dopiero na jego początku. A co można zrobić w pierwszej kolejności, jeśli Twoim wyuczonym zawodem jest kucharz? Już odpowiadamy.

1. Znajdź pracę

Spróbuj znaleźć pracę. Nawet najlepiej wyłożona teoria nie nauczy Cię tego, co codzienna praktyka w zawodzie. Nie szukaj na siłę zatrudnienia w prestiżowej restauracji, bo to na początku Twojej kariery to się pewnie nie uda. Każde stanowisko związane z zawodem będzie istotne. Nie trać czasu na szukanie, skup się na zdobywaniu doświadczenia. Jeśli praca, którą znalazłeś to nie jest to szczyt Twoich marzeń, w międzyczasie szukaj kolejnych wyzwań.

Zacznij od najniższych stanowisk i pnij się w górę, każdy awans będzie dla Ciebie kolejną motywacją, a Twoje umiejętności z dnia na dzień będą coraz większe. Przede wszystkim bądź optymistycznie nastawiony do całego procesu swojego doskonalenia. Pamiętaj, że stanie w miejscu nie pomoże Ci w realizowaniu marzeń.

2. Powtarzaj w domu to czego nauczyłeś się w pracy

Praca w dobrej restauracji charakteryzuje się tym, że tempo przygotowania i wydawania dań jest bardzo szybkie. Gotując w domu zrobisz to we własnym tempie, dzięki czemu będziesz mógł wychwycić każdą drobnostkę. Jeśli się do tego przyłożysz doprowadzisz swoje dania do perfekcji.

Używaj swoich narzędzi mądrze. To w domu naucz się szybkiego i bezbłędnego krojenia na wszystkie sposoby- siekania, trybowania, porcjowania. Nie zapominaj o pewności siebie oraz o zachowaniu bezpieczeństwa.

Poszerzaj swoją wiedzę o jedzeniu. Poznawaj różnego rodzaju lokalne i globalne składniki. Sprawdzaj, jakie mają wartości odżywcze i walory smakowe. Próbuj, jakie składniki najlepiej się ze sobą komponują.

Nie ograniczaj się do jednego rodzaju kuchni. Dzięki otworzeniu się na inne, dowiesz się co najbardziej Cię pasjonuje – kuchnia tradycyjna, czy nowoczesne dania? Być może okaże się, że najlepiej czujesz się w deserach lub zupach. Jeśli znajdziesz swoją ścieżkę, łatwiej będzie Ci się edukować w jej zakresie. Następnie pod tym kątem znajdź kolejną pracę, szkolenie lub staż.

Gotuj dla ludzi, nie dla siebie. Gotowanie w domu pozwoli Ci serwować najrozmaitsze dania rodzinie i znajomym, i to właśnie oni będą Twoimi krytykami. Negatywne opinie zawsze lepiej przyjmuje się od bliskich osób niż niezadowolonych klientów w lokalu.

3. Podążaj za pasją

Co zrobić by czuć się spełnionym w tym co się robi? Najlepiej jeśli Twoja pasja zamieni się pracę, wtedy zdecydowanie łatwiej będzie Ci osiągnąć sukces. Jeśli będziesz miał obsesję na punkcie gotowania, a także na punkcie poznawania nowych smaków czy trendów, nikt nie będzie w stanie zgasić Twojego zapału.

Odwiedzaj najlepsze restauracje. Korzystaj z dużej liczby staży i ucz się tam od najlepszych. Z każdego takiego pobytu wyciągaj jak najwięcej. Skupiaj się na tym, w jaki sposób są prowadzone restauracje, w których przebywasz. Obserwuj role poszczególnych pracowników i ich wspólną pracę.

Internet jest nieocenionym źródłem wszelkiego rodzaju informacji. To tutaj możesz zapoznawać się z profilami restauracji i szefów kuchni. Czytać opinie, recenzje i prasę branżową. Obserwuj blogi, np. takie jak ten, na którym jesteś. Staraj się zrozumieć ze wszystkich stron teren, na którym się znajdujesz i na który coraz bardziej wkraczasz.

4. Korzystaj ze szkoleń

Jak już zostało wspomniane, ukończenie szkoły nie oznacza tego, że poznałeś już całą tajemną wiedzę. To dopiero podstawy. Świat się zmienia. Pamiętaj o słowach ze wstępu tego artykułu. Niezależnie od tego, gdzie jesteś – dopiero zaczynasz swoją drogę.

Korzystaj więc ze szkoleń, które odbywają się na branżowych targach czy instytutach kulinarnych. Wybieraj te, które prowadzą najlepsi szefowie, zwłaszcza wtedy, gdy wcześniej nie było okazji dostać się na staż do ich restauracji. Być może właśnie udział w szkoleniu się do tego przyczyni.

Obserwuj bieżącą ofertę Centrum Techniki Kulinarnej [link] i korzystaj ze szkoleń, pokazów i konkursów, które często się tam odbywają. Goszczą tam znani szefowie i ludzie z branży, wykorzystaj tę możliwość.

Producenci sprzętu gastronomicznego, tacy jak Instanco [link], również organizują własne szkolenia pokazowe. Zazwyczaj zapraszają na nie znane osobistości. To kolejna okazja, której nie powinieneś pominąć. Poznasz nie tylko sprzęt i nowe metody gotowania ale także nowych ludzi. Być może zostaniesz zaproszony do współpracy z producentem np. jako konsultant.

5. Udaj się na staż lub praktykę

Jak wspomnieliśmy w punkcie powyżej, biorąc udział w różnego rodzaju szkoleniach możesz poznać znane osobistości – zarówno właścicieli i szefów restauracji. To idealna okazję, aby spróbować dostać się na staż i poznać funkcjonowanie ich kuchni od środka. Korzystaj z każdej możliwość, jaka Ci się przytrafi i staraj się wyciągnąć z niej jak najwięcej.

Jeśli nie uda się podczas targów lub szkoleń, działaj na własną rękę. Wyszukaj restauracje, które najbardziej Cię interesują i wysyłaj zgłoszenia. Wyślij ich 10, 100 albo nawet 200 jeśli będzie taka potrzeba.

6. Zdobywaj nagrody i certyfikaty

Wszelkiego rodzaju nagrody i certyfikaty potwierdzające umiejętności zawsze są pozytywnie postrzegane przez Pracodawcę. Uczestnicz w konkursach gastronomicznych, zarówno w tych lokalnych, jak i ogólnokrajowych. Daj się poznać z jak najlepszej strony. Być może to właśnie któryś z nich da Ci ogromne możliwości i popchnie Twoją przyszłość, o kilka kroków do przodu.

Jeśli jest to możliwe, udokumentuj swoje umiejętności certyfikatami. Jednym z nich może być dyplom ukończenia szkoły gastronomicznej. Oczywiście nie oznacza to, że jest to jedyna droga do zostania szefem kuchni. Na świecie jest wielu kucharzy, którzy nigdy nie uczęszczali do żadnej szkoły przygotowującej do pracy w tym zawodzie. Jeśli jednak ukończyłeś już taką szkołę, nic nie stoi na przeszkodzie by się tym pochwalić.

7. Znajdź lepszą pracę

Co jakiś czas wróć do punktu pierwszego naszej i poszukaj nowej pracy. Nie musi to być praca w innej restauracji, możesz szukać nowych wyzwań w tym samym miejscu, w którym pracujesz teraz. Zawsze kiedy poczujesz, że stoisz w miejscu staraj się natychmiast reagować.

Wykorzystuj powiązania i znajomości, jakie uda Ci się zdobyć podczas targów, konkursów, szkoleń czy staży. Warto je wszystkie pielęgnować, nigdy nie wiadomo, które z nich i kiedy może okazać się przydatne. Możesz też zaproponować pierwszy, zapoznawczy dzień pracy bez wynagrodzenia. Pokaż nowemu szefowi swoje umiejętności. Niech one zadecydują o tym, czy zdobędziesz nową, lepszą pracę, czy nie.

8. Zaczynasz od zera

Zrozum, że zaczynasz od samego początku. Nie ma czegoś takiego jak szkoła dla wybitnych szefów, w której zdobywasz dyplom i od razu zastępujesz Amaro lub Camastro. Każdy szef uczy się przez zdobywanie własnych doświadczeń i może to być bardzo długa droga ale i niezwykle pyszna. Dlatego wykorzystuj wszystko co napotykasz na swojej drodze i staraj się wyciągnąć z tego jak najwięcej.

Dla własnego dobra zacznij od najniższych stanowisk. Poznaj pracę u podstaw aby na dalszym etapie swojej kariery doceniać ją i wiedzieć w jaki sposób przebiega. Właśnie dlatego warto zacząć od obierania warzyw. Następnie pomagaj w przygotowywaniu prostych dań, takich, jak zupy czy przystawki. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, następnym etapem Twojej kariery będzie przygotowywanie kompletnych dań głównych. Jeśli Twoje umiejętności zostaną docenione możesz zostać zastępcą szefa i kierować małym zespołem. Gdy i na tym stanowisku się spiszesz, być może to Ty będziesz szefem kuchni w restauracji, w której pracujesz. Pamiętaj, że wszystko zależy od Ciebie.

9. Zostań na szczycie

Wydaje Ci się że stanowisko szefa kuchni to spełnienie marzeń i będziesz mógł osiąść na laurach? Nic bardziej mylnego. Przed Tobą pojawią się kolejne zadania, trudności i olbrzymia odpowiedzialność. By utrzymać się na szczycie nie możesz zapominać o dalszym rozwoju, poznawaniu nowych smaków, obserwowaniu trendów. Kiedy będziesz już na tym etapie i zajrzysz do tego wpisu, być może uśmiechniesz się i pomyślisz, że właśnie tak wyglądała Twoja droga. Jeśli jesteś na jej początku, nie zrażaj się, marzenia są po to by je realizować.

Wszystkim początkującym i doświadczonym kucharzom życzymy samych sukcesów i jak najlepszych opinii!


Podobał Ci się ten artykuł?

Potrzebujesz sprzętu do Twojego lokalu? Porozmawiaj o tym z nami. Zostaw poniżej swoje dane kontaktowe. Odezwiemy się i porozmawiamy o Twoich problemach.