Jak wykonać poprawny projekt lokalu gastronomicznego?

jak wykonać projekt lokalu gastronomicznego

Indywidualne projekty spełniające wszystkie wymagania

Proces otwarcia obiektu gastronomicznego przebiega stopniowo, od fazy pierwotnego pomysłu, który zazwyczaj z czasem mocno ewoluuje w głowie, poprzez fazę projektową aż do fazy końcowego wyposażenia zakończonego otwarciem lokalu. Każdy podchodzi do swojego pomysłu inaczej. Kucharz będzie zwracał uwagę na wszystkie aspekty związane z kuchnią, jeśli dla kogoś jest ważna aranżacja wnętrz, to skupi się na meblach i wystroju. lokal gastronomiczny Inne podejście będzie u inwestora, dla którego tego typu inwestycje są jak chleb powszedni. Jeszcze inne dla prywatnego przedsiębiorcy, który inwestuje w lokal wszystkie swoje oszczędności i energię. Nasza firma zajmuje się kompleksowym projektem technologicznym gastronomii, zarówno małych obiektów jak i tych dużych obiektów żywienia masowego. Rozumiemy potrzeby naszych klientów – z odpowiednią dbałością staramy się tworzyć nasze projekty technologiczne rozpatrując je za każdym razem indywidualnie. Tym samym spełniając pokładane oczekiwania klienta, który przedstawia nam swój pomysł oczekując realizacji na najwyższym poziomie.

 

Projekt zakładu gastronomicznego

Nasza firma od lat zajmuje się wykonywaniem profesjonalnych projektów technologicznych dla gastronomii. Współpracujemy ze wszystkimi, których dotyczy ten rodzaj usług. lokal gastronomicznyNasze dotychczasowe projekty obejmowały: restauracje, kuchnie hotelowe, kantyny pracownicze, stołówki szkolne, bary, bistra, kawiarnie, pizzerie, firmy cateringowe, jak również kuchnie w placówkach państwowych. Nasz zespół dba o nawet najmniejszy szczegół, wszystko po to, by zapewnić klientom jak najwyższy poziom usługi. Nasi fachowcy realizują projekty lokali i zakładów gastronomicznych zgodnie z przepisami polskiego prawa, z przepisami BHP, systemem HACCP, a przede wszystkim podstawie indywidualnej potrzeby klienta.

 

Profesjonalne projekty technologiczne zakładu gastronomicznego

Dlaczego nie warto robić projektu technologicznego lokalu gastronomicznego samemu? Głównie dlatego, że profesjonaliści tacy jak my znają się na rzeczy. Mamy wiedzę, którą chętnie się z Państwem podzielimy tworząc projekt użyteczny zgodny ze wszystkimi przepisami. Wykonując projekt samodzielnie, poświęcisz sporo czasu i energii. projekt lokaluDodatkowo, jeśli nie posiadasz wiedzy w tym zakresie może okazać się, że coś się nie powiedzie w związku z czym poniesiesz niepotrzebne koszty. Nie warto ryzykować! Projekt to dopiero początek ciężkiej pracy, która czeka na właściciela lokalu. Właściwa praca u podstaw z pewnością zaowocuje na kolejne lata. Nie musisz być specjalistą! My nimi jesteśmy! Wykonamy dla Ciebie wizualizacje 3D ułatwiającą podejście wielu decyzji zwizualizujemy Twoje pomysły obrazując, jak może wyglądać Twoja gastronomia na długo przed zakupem mebli i urządzeń. Jesteśmy po to, aby pomagać. Chętnie podzielimy się posiadaną wiedzą i umiejętnościami, tak aby wykonany projekt spełniał oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

 

Projekt lokalu gastronomicznego

Projekt technologiczny lokalu i zakładu gastronomicznego jest ważnym elementem w procesie tworzenia wymarzonej restauracji. Od właściwych założeń technologicznych oraz od decyzji Sanepidu zależy, czy lokal zostanie otwarty i najlepiej zrobić wszystko jak należy, by uzyskać właściwe pozwolenie.projekt lokalu gastronomicznego Nie wiesz, jak to zrobić? My wiemy! Nasze projekty wykonane są zgodnie z obowiązującymi przepisami. Tworzone układy uzyskują pieczęć rzeczoznawcy ds. Sanitarno-higienicznych dającą zielone światło do działania. Taki projekt dobrze jest zrobić jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. Głównym powodem jest zaoszczędzenie pieniędzy podczas remontu na niepotrzebne przeróbki budowlane. Jeśli ekipa budowlana wykona przyłącza w nieodpowiednim miejscu, będzie to wiązało się z dodatkowymi kosztami oraz poświęceniem większej ilości czasu, czego przy właściwym projekcie technologii można uniknąć.

 

Projekt technologiczny gastronomii

Projekt technologiczny gastronomii oraz zawarte w nim wytyczne przyłączeniowe są po to, by ekipa budowlano-instalacyjna wiedziała, gdzie należy podłączyć wodę, gdzie doprowadzić prąd, gdzie usytuowana będzie wentylacja czy rura gazowa. Jeśli nie mają takiej wiedzy, to niestety możemy spodziewać się dodatkowych kosztów związanych z przeróbkami przy wyposażeniu obiektu. gastronomiaMy znamy konstrukcje urządzeń i mebli i chętnie się tą wiedzą podzielimy przy projektowaniu właściwych podłączeń, co z pewnością zaoszczędzi czas i pieniądze. Kuchnia to szczególne miejsce, które wymaga precyzyjnie zaplanowanej przestrzeni. Profesjonalna kuchnia to nie sprzęt AGD, dlatego liczy się każdy centymetr. Profesjonalizm i kompleksowa usługa stanowią gwarancję zadowolenia i satysfakcji naszych klientów. Dbamy o to, by klient czuł, że bierze bezpośredni udział w tworzeniu projektu lokalu gastronomicznego. Indywidualne podejście do każdego klienta to dla nas bezwzględny priorytet.