Projekt kawiarnii, czy to coś więcej niż ustawienie stolików?

coffee bar

Projektowanie kawiarni, czy to coś więcej niż ustawienie stolików?

Nasze biuro projektowe zajmuje się wykonywaniem profesjonalnych projektów technologicznych pomieszczeń branży gastronomicznej. Gwarantujemy kompleksową usługę i atrakcyjne ceny. Każde zlecenie jest dopasowane do indywidualnych potrzeb naszych klientów. Zapewniamy pełną satysfakcję oraz doradztwo na każdym etapie wykonywania projektu. jak wykonać projekt kawiarni?Zajmujemy się projektowaniem kawiarni, barów, restauracji, pizzerii, lokalów typu bistro, pubów, kantyn pracowniczych, kuchni hotelowych, szpitalnych, bufetów śniadaniowych oraz wielu innych.

Każda działalność związana ze świadczeniem usług gastronomicznych jest zobowiązana do przestrzegania ustalonych praw i przepisów. Kompleksowe projektowanie kawiarni to nie tylko umiejscowienie w lokalu stolików, ale i dobra organizacja pracy dla pracowników. To właściwie zaprojektowanie lady wydawczej z reguły o ograniczonym wymiarze, to poprawne rozmieszczenie urządzeń na i pod blatowych, to także zaaranżowanie całej strefy kawiarni. Wszystko to gwarantuję zarówno efektywną pracę, sprawną i szybką obsługę, lecz przede wszystkim zadowolenie klienta.

Projektujemy kawiarnię zgodnie z przepisami Sanepidu

By projekt kawiarni został zaakceptowany przez Sanepid musi opierać się na podstawowych zasadach dotyczących zachowania bezpieczeństwa i higieny pracy oraz warunków sanitarno-epidemiologicznych. Wszystkie inwestycje związane z projektowaniem kawiarni przez naszą firmę, są zgodne z polskimi oraz unijnymi przepisami HACCP. Ponadto naszą pracę uzgadniamy z rzeczoznawcami. Zajmujemy się formalnościami związanymi z opinią wydawaną przez SANEPID i BHP. Korzystając z naszej pomocy nie musisz sam załatwiać wszystkich dokumentów.mała kawiarnia

Naszym klientom gwarantujemy profesjonalizm oraz rzetelnie wykonane projekty. Nasze zlecenia są realizowane etapami, które pozwalają na poznanie oczekiwań klienta oraz zapoznanie się z lokalem. Rozpoczynamy od wizji lokalnej lub analizy projektu architektonicznego. Każdy etap konsultujemy z klientem, który przekazuje nam wszystkie uwagi oraz przedstawia swoją wizję stanowiącą bazowe wytyczne w projektowaniu kawiarni. W projektowaniu małych kawiarni wykorzystujemy sprawdzone rozwiązania z zakresu ciągów technologicznych. Nie boimy się projektować i podpowiadać klientom rozwiązań nowych, koncepcyjnych ciekawych i takich które, mimo iż nietypowe mogłyby zadziałać tylko na plus.

Artykuł powstał przy współpracy Biura Projektów Gastronomicznych Parima.