Mikrofalówka w restauracji? A może piec konwekcyjno-mikrofalowy?

Jeśli udajesz się do restauracji, bistro lub innego rodzaju lokalu gastronomicznego i wśród odgłosów dochodzących z kuchni słyszysz znajome „DING”, to w większości przypadków nie świadczy dobrze o daniach, które za chwilę opuszczą zaplecze kuchenne.

Pewnie zdajesz sobie sprawę, że odgrzewanie potraw w całości lub nawet w części za pomocą mikrofali nie jest tak efektywne, jak przygotowywanie dań na bieżąco. Dania te tracą swój smak, wybierając posiłek w restauracji lub nawet barze szybkiej obsługi, chcesz zjeść dobrze i smacznie. Każdy właściciel takie lokalu, który korzysta z tego właśnie rozwiązania będzie go bronił. Głównym argumentem jest oczywiście szybkość działania, jednak na tym zazwyczaj jest koniec.

Często osoby odpowiedzialne za lokal gastronomiczny nie zwracają uwagi na to, że tworzą gotowe posiłki o niskiej jakości. Kuchenka mikrofalowa jest w rzeczywistości narzędziem najwyższej jakości i najczęstszej potrzeby w firmach cateringowych. Zwykle urządzenia te wykorzystywane są do rozmrażania i odgrzewania jedzenia. Można jednak w ten sposób, łatwo stracić klientów, którzy w dzisiejszych czasach są coraz bardziej świadomi, tego co wybierają.

Jeśli zamierzasz jednak używać kuchenki mikrofalowej w swojej kuchni lub już to robisz i wiesz, że tego potrzebujesz, to ten artykuł pomoże Ci uzyskać kilka potrzebnych podpowiedzi odnośnie doboru tego sprzętu.

Jednym z największych osiągnięć w domowych i komercyjnych kuchniach było wprowadzenie kombinowanej kuchenki mikrofalowej, która łączy kuchnię w stylu gotowania z kuchenką mikrofalową wysokiej mocy.

Mity na temat kuchenek mikrofalowych

Zacznijmy od omówienia mitów, które powstały na temat używania kuchni mikrofalowych. Jest ich sporo i pewnie każdy z Was, kiedyś choć z częścią z nich się spotkał.

 • Fale radiowe ustawione na określoną częstotliwość są używane do ogrzewania cząsteczek wody w Twoim pożywieniu.
 • Fale te wibrują cząsteczki w żywności, co oznacza, że jest to szybszy proces niż w standardowym piekarniku konwekcyjnym, gdzie ciepło musi rozgrzewać się od zewnątrz do wewnątrz.
 • Mikrofale przechodzą szkodliwie przez szkło, ceramikę i tworzywa sztuczne – dlatego nie łamią się ani nie eksplodują – chyba że nie są odpowiednie do mikrofal.
 • Metal odbija te fale radiowe, które wydłużają czas gotowania żywności w kuchence mikrofalowej.
 • Ponieważ są zdolne do ogrzewania cząsteczek wody, kuchenki mikrofalowe są szybkie w rozmrażaniu żywności.
 • Nie ma związku pomiędzy stosowaniem mikrofal i zwiększonym ryzykiem raka.
 • Kuchenka mikrofalowa może służyć do gotowania szybciej niż tradycyjny piec.

Gdzie mieści się mikrofalówka konwekcyjna?

Kuchenki mikrofalowe mają wiele kształtów i rozmiarów, mają różną moc i funkcje, jednak w większości przypadków są przeznaczone do użytku domowego. W ofercie dla profesjonalnych kuchni pojawiły się natomiast urządzenia kombinowane, czyli np. piece konwekcyjno-mikrofalowe.

Na rewolucyjność tego urządzenia, o którym już wcześniej wspominaliśmy, składa się częściowo zwiększona możliwość gotowana, z drugiej strony ma również wiele zalet zwykłego pieca konwekcyjnego.

Otrzymujesz dwa urządzenia w jednym. Mikrofalę oraz piec konwekcyjny. Zaletą tej konfiguracji jest szybki podgrzewacz wewnętrzny kuchenek mikrofalowych w połączeniu z masą gorącego powietrza. Konwekcja sprawia, że gorące powietrze przyspiesza i wyrównuje proces gotowania.

Piec konwekcyjno-mikrofalowy jest więc idealny do restauracji, kawiarni i barów, które chcą szybko podawać potrawy, ale potrzebują małego i potężnego narzędzia do gotowania.

Jak wybrać mikrofalówkę do Twojego lokalu?

Wiele lokali gastronomicznych nadal popełnia błąd, myśląc, że domowa kuchenka mikrofalowa jest dopuszczalna do użycia w profesjonalnej kuchni.

Problemem jest to, że te domowe kuchenki są zwykle modelami o znacznie niższej mocy, z jednym elementem grzejnym lub magnetronem, co oznacza powolne procesy ogrzewania.

Ale to nie tylko niewielka moc, te urządzenia domowe cechują się tym, że zazwyczaj są wykonane z tańszych, lżejszych materiałów. Sprawia to, że nie są odporne na dużą częstotliwość używania lub zwykłe nadużycia w kuchni.

Moc wyjściowa prawdopodobnie jest największą różnicą między standardowymi i profesjonalnymi mikrofalówkami. Zrozumienie różnic między lekkimi, średnimi i ciężkimi maszynami może pomóc Ci podjąć decyzję, co będzie dla Ciebie najlepsze.

 • Lekkie obciążenie – zakres mocy od 900W do 1100W. Nadaje się do lekkich zastosowań w kawiarniach, małych salonach handlowych lub punktach sprzedaży detalicznej.
 • Średnie obciążenie – zakres mocy 1100W do 1500W. Są to piecyki bardziej wytrzymałe. Nadają się do obsługi gastronomicznej, gdzie urządzenie będzie poddawane umiarkowanej eksploatacji.
 • Duże obciążenie – zakres mocy 1500W do 2000W. Te piece są odpowiednie dla ruchliwych komercyjnych kuchni z regularnym i stałym stosowaniem, gdzie niezbędne są szybkość i wydajność grzewcza.

Jako narzędzie do rozmrażania i podgrzewania komercyjna kuchenka mikrofalowa może być Dla Twojej kuchni użytecznym narzędziem. Warto jednak otworzyć się na większe możliwości, ponieważ ta potężna jednostka do gotowania może w prosty sposób otworzyć świat o większej wydajności i dyspozycji do gotowania.

Piec konwekcyjno-mikrofalowy

INSTANCO od dłuższego czasu rozmawia z właścicielami lokali gastronomicznych na temat potrzeby szybkiego przygotowania i regenerowania potraw. Wszystkie te rozmowy przeszły gruntowną analizę, w wyniku której do oferty został wprowadzony piec konwekcyjno-mikrofalowy.

Piec ten, przy mocy 3,6kW (modele dostępne są zarówno w wersji zasilania jednofazowego – 230V, oraz trójfazowego) i niewielkich wymiarach 750x750x580 mm (dostępny też w mniejszych) jest błyskawicznie gotowy do pracy. Idealnie nadaje się do pracy w restauracjach typu fast food.

Piec konwekcyjno-mikrofalowy INSTANCO posiada elektroniczny sterownik, wraz z wejściem USB, dzięki temu gwarantuje dużo prostszą obsługę ale też zapamiętuje przepisy. Jego efektywność najprościej wyrazić jednak w liczbach. Piec ten przygotowuje:

 • pizzę w czasie 90 sekund
 • hamburgery w czasie 40 sekund
 • skrzydełka drobiowe w czasie 180 sekund.

Jeśli potrzebujesz tego rodzaju sprzętu w swojej restauracji, koniecznie skontaktuj się z naszym przedstawicielem, który odpowie na wszelkie Twoje pytania oraz pomoże w doborze odpowiedniego urządzenia.

 


Podobał Ci się ten artykuł?

Potrzebujesz sprzętu do Twojego lokalu? Porozmawiaj o tym z nami. Zostaw poniżej swoje dane kontaktowe. Odezwiemy się i porozmawiamy o Twoich problemach.