Kulisy gastronomii – dlaczego restauracje tak szybko upadają?

dlaczego restauracje tak szybko upadają

Wiele osób marzy o otwarciu własnej restauracji. Gdy jednak udaje im się spełnić to marzenie często okazuje się, że rzeczywistość nie wygląda dokładnie tak, jak tego oczekiwali. Mnóstwo lokali gastronomicznych upada w niedługim czasie po rozpoczęciu działalności. Dla tych, którzy włożyli w ich otwarcie wiele wysiłku jest to bardzo przykre doświadczenie. Warto zastanowić się nad tym, dlaczego tak wiele restauracji nie jest w stanie przetrwać próby czasu. Jeśli udałoby się wyeliminować ewentualne błędy, być może szanse na powodzenie byłyby większe.

Nastawienie na szybki zysk

Niektórzy otwierają restaurację z przeświadczeniem, że w ciągu pierwszego tygodnia dorobią się milionów, a już pierwszego dnia odwiedzi ich masa klientów. W zdecydowanej większości przypadków nie jest to prawda. Każdy biznes potrzebuje trochę czasu na to, aby się rozkręcić. Zanim zobaczymy efekty, konieczne jest włożenie dużej ilości pracy w skuteczną reklamę. Ludzie muszą się dowiedzieć o naszym istnieniu – dopiero wtedy możemy myśleć w ogóle o tym, że zobaczymy w naszych drzwiach klientów.

restauracja czy to dobry biznes

Brak sprecyzowanego planu

Otwieranie restauracji powinno wyglądać dokładnie tak samo, jak rozpoczynanie jakiejkolwiek innej działalności gospodarczej. Nieoceniony może okazać się konkretny plan działania, w którym jasno określimy nasze cele, oczekiwania, budżet, a także działania, które chcemy podjąć, aby osiągnąć sukces. Prowadzenie restauracji na żywioł, całkowicie spontanicznie i liczenie na to, że „jakoś to będzie” nie jest – delikatnie mówiąc – najlepszym pomysłem.

Nieodpowiedni sprzęt gastronomiczny

Wyposażenie restauracji jest fundamentalnym czynnikiem wpływającym na sukces. Nie chodzi jedynie o wystrój wnętrza, choć to również ma ogromne znaczenie. Nasze zaplecze powinno być funkcjonalne i zapewniać wysoką jakość pracy. Musimy dobrać takie sprzęty, które pomogą nam w ergonomicznym przyrządzaniu wartościowych dań.

Nieatrakcyjne menu

Główną rzeczą, jaka przyciąga klientów do restauracji jest jedzenie, które powinno być po prostu pyszne. Menu należy ułożyć starannie – zadbać o to, aby znalazły się tam akcenty, które każdy lubi, jak i takie nieco bardziej eksperymentalne – dla tych preferujących nowe doznania kulinarne. Musimy również gotować smacznie – jeśli nie potrafimy czegoś przyrządzić, po prostu wykreślmy to z menu.

Niewłaściwa obsługa

Standard obsługi klienta kształtuje zarówno pierwsze wrażenie, jak i ogólną opinię klienta o miejscu. Nie powinniśmy wybierać pracowników z przypadku, ale zbadać ich kompetencje na stanowisko związane z komunikacją z gośćmi. Personel jest naszą wizytówką i buduje nasz wizerunek. Dobrym pomysłem jest również ustalenie wzorców postępowania i przeszkolenie pracowników w tym zakresie.

Przeładowane menu

Niekiedy osoby, które chcą założyć restaurację opracowują bardzo bogate menu. Jest ono nieraz tak obszerne, nieuporządkowane i bez jakiejkolwiek koncepcji, że jedyne określenie jakie się nasuwa, to chaos. Nie powinniśmy wciskać do karty na siłę wszystkich dań, które widzieliśmy w życiu i które nam zasmakowały. Lepiej zrobić skromniejszy wybór, za to upewnić się, że absolutnie każda pozycja menu wyjdzie nam wspaniale.

menu w restauracji

Zła lokalizacja

Kolejny problem, z którym dosyć trudno sobie poradzić. Nieraz nie mamy zbyt wielkiego wpływu na lokalizację – decydujemy się na to, co jest dostępne, nie myśląc o konsekwencjach. Tymczasem niewłaściwe położenie może całkowicie zrujnować nasz pomysł biznesowy. Jeżeli otworzymy knajpę w miejscu, w którym zagęszczenie ruchu jest równe mniej więcej jednej osobie na trzy godziny, to znacząco utrudnimy sobie osiągnięcie sukcesu.

Duża konkurencja

Zastanówmy się – jeżeli w okolicy znajduje się około pięćdziesięciu restauracji oferujących mniej więcej to samo co nasza, szansa na to, że klient wybierze właśnie nas wynosi jeden do pięćdziesięciu. Tymczasem jeżeli pogłówkujemy nad menu i zaproponujemy coś oryginalnego, czego nie można dostać nigdzie indziej w promieniu sporej ilości kilometrów, szansa znacząco się zwiększa. Musimy jednak mieć do zaoferowania coś atrakcyjnego, co sprawi, że ludzie będą chcieli nas odwiedzić i spróbować naszych dań.

Niedopasowanie do rynku

Restauracja powinna być dostosowana do lokalnych potrzeb. Otwierając lokal gastronomiczny, mniej więcej znamy okolicę – wiemy, kto mieszka w pobliżu, czy ludzie są bardziej, czy mniej zamożni, jakie mają preferencje. To wszystko nie jest wcale specjalnie trudne do odszyfrowania i przewidzenia. Zakładając restaurację powinniśmy przemyśleć, jakie oczekiwania wobec nas ma nasza grupa docelowa – potem zaś należałoby im sprostać.

Otwarcie restauracji, prowadzenie jej i utrzymanie, to prawdziwe wyzwanie. Trzeba przygotować się na ogrom ciężkiej pracy, wykrzesać z siebie niezwykłe pokłady zaangażowania i starać się ze wszystkich sił. Zarządzanie lokalem gastronomicznym powinno być przemyślane. Działanie nierozważne i spontaniczne może nie przynieść oczekiwanych rezultatów, co z kolei może poskutkować opadnięciem naszej motywacji do działania. Warto dokładnie przemyśleć strategię i wszystko zaplanować od początku.