Kilka wskazówek, o których musisz wiedzieć przy tworzeniu menu w restauracji

jak tworzyć menu dla restauracji

Prowadzenie restauracji wiąże się z szeregiem obowiązków, a od strony organizacyjnej wszystko powinno być dopięte na ostatni guzik. Nawet pozornie nieistotne detale mogą w szerszej perspektywie mieć kluczowe znaczenie. W lokalu gastronomicznym – nieco paradoksalnie – istotne są nie tylko potrawy, które serwujemy i ich jakość, ale również wystrój obiektu, standard obsługi klienta, atmosfera i karta dań. Należy każdy z tych elementów odpowiednio dopracować – w końcu składają się one na to, jak postrzegana jest nasza restauracja przez odwiedzających i jakie robimy na nich wrażenie.

Dlaczego karta dań jest ważna?

Menu pełni w lokalu gastronomicznym szereg funkcji. Przede wszystkim służy informacji – to właśnie czytając jadłospis, klient najczęściej dowiaduje się, czy jest zainteresowany serwowanymi przez nas potrawami, a także w jakiej cenie może je nabyć. Nieraz wzbogaca się opisy dań o zdjęcia, aby rozwiać ewentualne wątpliwości i zilustrować dokonania szefa kuchni. Menu jest zatem nie tylko informacją, ale także wizytówką – zarówno całego obiektu, jak i zatrudnionych w nim osób. Ponadto, składa się na odniesione pierwsze wrażenie. Jeśli karta będzie chaotyczna, nieestetyczna, albo niepraktyczna, odwiedzający lokal może się szybko zniechęcić i zwyczajnie wyjść. Nie należy zatem bagatelizować kwestii projektowania karty i układania menu.

składniki do tworzenia menu dla restauracji

Na co zwrócić uwagę projektując menu?

Powinniśmy pamiętać, że dopracowywanie szczegółów wymaga ich gruntownego przemyślenia i przeanalizowania. Oprócz tego, trzeba zachować zdrowy rozsądek i nie popadać w skrajności, czy przesadę. We wszystkim należy znać umiar. Należy potraktować proces przygotowywania menu – zarówno od strony wizualnej, jak i tej praktycznej – jako wyzwanie o szczególnym znaczeniu.

Długość

Pod względem długości, karta dań powinna być raczej zwięzła i konkretna. Nie należy rozwodzić się nad nieistotnymi kwestiami i opisywać rzeczy, które nie mają znaczenia. Nie powinniśmy również zbytnio komplikować – przekaz należy umieścić czytelnie i stosunkowo prosto, aby nie było problemów ze znalezieniem oczekiwanych informacji. Nie oznacza to jednak, że karta powinna być uboga – postarajmy się o różnorodność. Nawet jeżeli nasza restauracja specjalizuje się w jednym nurcie kulinarnym, zadbajmy o to, aby było z czego wybierać i każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Warto również wprowadzić element zmienny – mogą być to potrawy sezonowe, dania dnia, czy coś w podobnym guście. Możemy zastosować w tym celu specjalne wkładki, w których umieszczać będziemy wymienne kartki z propozycjami.

Spójność

Prawdopodobnie nasza restauracja posiada określony klimat, który podkreślony jest wystrojem i ogólnym stylem działalności. Należy zadbać o to, aby nasz wizerunek w tym względzie był spójny. Potrawy, które serwujemy, powinny pasować do tego, co widzi klient po przekroczeniu progu naszego lokalu. W tej sytuacji całkowite zaskoczenie nie jest najlepszym rozwiązaniem, bowiem sprawia, że wkrada się tutaj pewien chaos. Trzeba trzymać się pewnej ustalonej koncepcji, aby wszystko sprawiało wrażenie dopasowanego.

menu w restauracji gotowe danie do prezentacji

Aktualność

Jeżeli mamy już zaprojektowane menu, nie oznacza to, że możemy spocząć na laurach. Praca nad kartą dań to proces długotrwały, a sam jadłospis powinien być co jakiś czas aktualizowany, a być może nawet modyfikowany. Warto obserwować tendencje – jeżeli jakaś potrawa zupełnie nie cieszy się popularnością, może warto na jej miejsce zaproponować coś innego? W ten sposób nie musimy marnować czasu na coś, co nie przynosi nam zysku. Dobrze jest również uwzględnić w swojej karcie różne preferencje gości – wiadomo, smak jest indywidualną sprawą i pewnie każdemu nie dogodzimy, ale trzeba spróbować.

Wykonanie

Karta dań stanowi swego rodzaju wizytówkę naszego lokalu. Z pewnością wpływa na ogólne wrażenie o obiekcie. Powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby była ona zarówno estetyczna, jak i praktyczna. Warto zaprojektować kartę atrakcyjną i dopieszczoną wizualnie, a przy tym wygodną w korzystaniu. Nieodpowiednie wymiary mogą być nieporęczne. Kwestie estetyczne są – oczywiście – tematem bardzo podatnym na dyskusje, ale trzeba kierować się pewnym wyczuciem.

Choć niektórym wydaje się, że menu w restauracji jest tylko informacją i dodatkiem, albo nieistotnym detalem – prawda jest inna. Lokal gastronomiczny funkcjonuje w tym względzie podobnie jak inne firmy – ogólny wizerunek i wrażenie jest bardzo ważne. Trzeba zatem zwracać uwagę na szczegóły i dopracowywać je, a także stale udoskonalać. To wymagające, ale bardzo przydatne.